Czy niacynamid można stosować z retinolem? Jakie jest jego działanie?

Pochodna witaminy B
Fot. Envato
Warto wiedzieć, że niacynamid to substancja aktywna i pochodna witaminy B2. Ten składnik szturmem zdobył rynek kosmetyczny ze względu na wszechstronne działanie na skórę, wygładzające, rozświetlające, a także redukujące podrażnienia. Kosmetyki z tym składnikiem są rekomendowane do skóry ze zmianami potrądzikowymi i skutecznie je redukują. Pytanie brzmi: czy niacynamid mona stosować z retinolem? Jakie ma właściwości?

Co warto wiedzieć na temat właściwości niacynamidu?

Niacynamid ma wszechstronne zastosowanie w kosmetologii. Jest składnikiem wielu kremów ze względu na dobroczynne działanie dla skóry i szybkie efekty, jakie można osiągnąć stosując go. Warto wiedzieć, że zmniejsza namnażanie się bakterii, dlatego polecany jest w pielęgnacji skóry z trądzikiem. Hamuje też stan zapalny. Jeżeli masz problem ze świeceniem skóry w strefie T, to niacynamid jest składnikiem, na który powinnaś zwrócić uwagę wybierając krem. Przyczyni się do zmniejszenia produkcji sebum. Dzięki temu problem świecenia cery tłustej i mieszanej może zostać ograniczony. Krem z niacynamidem warto stosować przed wykonaniem makijażu.

Ta pochodna witaminy B2 wpływa na zwężenie porów, w związku z tym makijaż będzie lepiej się prezentował. Jeżeli szukasz kremu, który pozwoli Ci zachować trwałość makijażu na dłużej na ważnej uroczystości, np. na ślubie czy wieczorze panieńskim, to produkt z niacyną świetnie się sprawdzi. Warto wiedzieć, że jest on także antyoksydantem, zatem zwalcza wolne rodniki tlenowe. Wpływa również na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Kremy zawierające niacynamid są polecane po wszelkiego rodzaju zabiegach na skórę, które wywołują podrażnienia. Ma bowiem właściwości łagodzące i obok ceramidów odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry. Zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, ale i rozjaśnia przebarwienia. Zatem produkty kosmetyczne zawierające niacynę są świetnym wyborem dla skóry dojrzałej z problemami. W końcu trądzik czy przebarwienia to nie tylko problem nastolatków.

Czy można łączyć niacynamid z retinolem w jednej kuracji?

Retinol podobnie jak niacynamid ma właściwości rozjaśniające i sprawdza się w redukcji przebarwień. Jednak jego większe stężenie powoduje podrażnienia skóry i zaczerwienienie. Dlatego krem zawierający ceramidy i niacynamid może być uzupełnieniem dla kuracji retinolem. Warto wiedzieć, że sprawdzi się także w połączeniu z serum z witaminą C. Stosując kurację retinolu w połączeniu z niacynamidem należy pamiętać, że trzeba rozpoczynać od niskich stężeń retinolu. Należy stosować najpierw serum z retinolem o stężeniu 0,2% lub 0,3% przez 6 tygodni, a potem można przejść do stosowania stężenia 0,5%. Na każdym etapie ważna jest adaptacja skóry do kontaktu z retinolem i w owej adaptacji pomaga stosowanie łagodzących i nawilżających kremów. Te z niacynamidem bardzo dobrze się sprawdzą.

Zawsze trzeba obserwować reakcję skóry i jeśli dane stężenie retinolu jest zbyt wysokie, to należy powrócić do wcześniej stosowanego. Kurację zawsze należy przeprowadzać w miesiącach jesienno-zimowych, a dokładnie od września do marca. Należy przy tym pamiętać, że same kremy z niacynamidem nie wystarczą i w pielęgnacji na dzień trzeba stosować krem ochronny z filtrem UVA/UVB SPF 50. Dzięki temu można redukować przebarwienia czy zmarszczki, a jednocześnie przeciwdziałać fotostarzeniu się skóry i powstawaniu nowych zmian. W końcu promieniowanie UV oddziałuje na naszą skórę nie tylko latem, ale przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj