Wielki powrót kurtki jeansowej. Pozostanie na dłużej?

Kurtka jeansowa
Fot. A.P.C. SS15

Jakiś czas temu powróciła do męskich kolekcji. Kurtka jeansowa ma bogatą historię, bo po raz pierwszy założono ją ponad 100 lat temu. 

Polubili ją styliści, blogerzy i dziennikarze związani z modą. Dawniej kurtka jeansowa była elementem odzieży roboczej. Wykorzystywali ją głównie poszukiwacze złota. Pierwszy model kurtki jeansowej do mody codziennej wprowadził Levi Strauss w 1905 r. 20 lat później swoją wersję zaproponowała kultowa dziś marka Lee. Oba modele przypominały raczej długą koszulę, a nie produkt znany z dzisiejszych kolekcji. Dopiero dekadę później Lee stworzył nowy projekt i wprowadził na rynek krótką kurtkę z dwoma kieszeniami na piersi. Model 101J okazał się hitem. I jest produkowany do dziś.

W latach 30. kurtkę polubili w szczególności farmerzy. Potem przez lata promowały ją także osoby związane z kinematografią. Pojawiła się ona m.in. w hicie filmowym „Ostatni kowboj” z 1962 r. Po okresie dużej popularności kurtka jeansowa zaczęła znikać ze sklepów. Niektóre marki pozostawiły ją w ofercie, ale nie cieszyła się ona zbytnim zainteresowaniem klientów. Jako że kurtka była noszona głównie do spodni jeansowych, stała się nawet symbolem kiczu i bezguścia.

Moda jednak zatoczyła koło. Kurtka jeansowa powróciła. Zachowała swój charakter, choć trzeba przyznać, że poszczególne marki eksperymentują z fasonami. Czy tym razem pozostanie w modzie na dłużej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj