Skąd się wzięły łaty na rękawach marynarek?

Łaty na rękawach odzieży
Fot. Reiss

To trend, który pojawił się kilka lat temu. Trwa do dziś, bo marynarki z łatami znajdziemy prawie we wszystkich kolekcjach znanych marek. 

Początkowo łaty wcale nie miały charakteru ozdobnego. Rękawy marynarki na wysokości łokcia są miejscami, które najszybciej ulegają przetarciu. W celu uratowania marynarki, która była już np. dziurawa, przysłaniano zniszczone miejsca właśnie łatami. Podobnie zresztą robiono w dziecięcych spodniach wiele lat temu. Łaty pojawiały się na odzieży osób o trudnej sytuacji finansowej, ale nie tylko. Wiele osób przywiązywało się do danego produktu, którego nie miało szansy już kupić. Stąd łaty, które ratowały marynarkę.

Dawniej łaty wykonywano ze skóry. Dziś ze względu na obniżenie kosztów stosuje się tkaniny sztuczne takie jak poliester lub jeansu. Ważne są jednak nie tylko koszty finansowe. Łaty pojawiają już nie tylko na marynarkach, ale także innych rodzajach odzieży. Skóry nie powinno się prać w wodzie, dlatego łaty z takiego surowca byłyby sporym utrudnieniem.

Modnym ostatnio trendem jest także samodzielne naszywanie łat. Takie ozdoby można kupić w sklepach z dodatkami krawieckimi czy serwisach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj