Od dawna okulary nie służą już jedynie do korygowania wad wzroku, a są stylowym dodatkiem, który pozwala na kreowanie wizerunku. Twarz to część ciała, która skupia największą uwagę rozmówców, dlatego warto zadbać o to, aby oprawki były odpowiednio dobrane pod względem wielkości, kształtu i koloru.
Okulary stają się znakiem rozpoznawczym. Dziś nie wyobrażamy sobie Kuby Wojewódzkiego, Jerzego Owsiaka czy wielu innych osób bez charakterystycznych oprawek na nosie. Za pomocą okularów można eksponować pewne cechy. Taki dodatek nawet bardzo młodym osobom dodaje pewnej powagi, co jest bardzo istotne w środowisku biznesowym czy na początku kariery zawodowej.
Jak dobrać okulary?
Najważniejsze są proporcje. Okulary muszą tworzyć spójną kompozycję z twarzą. Nie mogą być za duże, ani też za małe. Jeśli twoja twarz jest podłużna, to powinieneś wybrać oprawki wysokie. Jeśli jest szeroka, omijaj oprawki wąskie. Istotne są też poszczególne części twarzy. Np. osoby posiadające duży nos nie powinny wybierać małych oprawek, bo będzie on wyglądał na jeszcze większy niż jest w rzeczywistości.
Najpopularniejsze modele to te o kształcie okrągłym lub prostokątnym. Specjaliści uważają, że te pierwsze nadają twarzy wyraz dobroduszności, dlatego wybierają je osoby związane z działalnością charytatywną, a także artyści. Oprawki prostokątne nadają natomiast twarzy inteligentny wygląd i podkreślają profesjonalizm oraz wyraziste poglądy.
Kształt twarzy a oprawki
1. Owalna
Ten typ twarzy charakteryzuje się regularnymi proporcjami. Dlatego dobór oprawek jest w tym wypadku bardzo łatwy. Będą pasować wszystkie standardowe kształty.
2. Okrągła
Dla zmniejszenia wrażenia okrągłości najlepiej wybrać oprawki prostokątne o kanciastych kształtach.
3. Kwadratowa
Ten typ charakteryzuje się podobną wysokością i szerokością twarzy. Najlepszym wyborem będą oprawki zaokrąglone. Warto pamiętać, żeby nie były za wąskie, bo jeszcze bardziej poszerzą twarz.
4. Prostokątna
Kanciaste czoło i szczęka oraz wydłużona twarz. Dobrym wyborem będą zatem okulary zaokrąglone, które zakryją jak największy fragment środkowej części twarzy.
5. Trójkątna
Należy unikać szerokich kanciastych krawędzi. Lepszym wyborem będą oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią.
Kolor oprawek
Jeśli chodzi o kolor to w teorii powinno się je dobierać do koloru włosów czy brwi. I tak według sztywnych zasad oprawki srebrne lub czarne powinny wybierać osoby z ciemnymi włosami. Te dostępne w odcieniach brązu czy złota dobrze komponują się natomiast z włosami jasnymi. Dziś ta zasada jest uznawana za przestarzałą. Na rynku jest dostępnych tyle oprawek w różnych, często bardzo wyrazistych kolorach, że należy brać pod uwagę osobiste preferencje, a także styl ubierania się, a nie tylko kolor włosów.
Warto pamiętać, że niektóre stanowiska wymagają stonowanych oprawek. W polityce czy dyplomacji okulary nie mogą odciągać uwagi od twarzy. Dlatego najlepszym wyborem będą wówczas cienkie metalowe oprawki lub minimalistyczny model bezramkowy.