Granatowy garnitur to dobry wybór dla każdego mężczyzny. Elegancki i dobrze skrojony będzie doskonale podkreślał sylwetkę i dodawał powagi. Wielu mężczyzn zastanawia się, jakie dodatki dobrać do granatowego garnituru, aby całość kreacji wyglądała spójnie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby emanować pewnością siebie i czuć się pewnie podczas spotkania biznesowego, uroczystej kolacji lub przyjęcia.
Granatowy garnitur to ponadczasowe i uniwersalne ubranie, które powinno znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Jest doskonałym wyborem zarówno na formalne, jak i mniej eleganckie okazje. Neutralny kolor marynarki i spodni pozwala na eksperymenty w zakresie dodatków, dzięki czemu można uzyskać naprawdę ciekawą kreację.
Koło barw
Podczas kompletowania stroju warto korzystać z koła barw, które ułatwi wybór dodatków do garnituru. Na kole zaprezentowane są wszystkie kolory, podzielone na grupy. Podczas wyboru koszuli i krawata lepiej połączyć kolory kontrastujące (jak niebieski i czerwony) niż pokrewne lub uzupełniające się. Połączenie granatowego garnituru, błękitnej koszuli i niebieskiego krawata jest trudnym zadaniem, które uda się tylko nielicznym.
Wzorzysty krawat
Decydując się na białą koszulę, można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa przy wyborze krawata, oczywiście zakładając, że pozwalają na to okoliczności. Krawaty w intensywnych, kolorowych wzorach są coraz częściej dostępne w sklepach, co ułatwia zakupy. W tym wypadku warto postawić na oryginalność i tak dobrać krawat, aby oddawał osobowość właściciela.
Brązowy krawat
Brązowy krawat to doskonałe rozwiązanie na mniej formalne okazje. W połączeniu ze skórzanymi butami w tym samym odcieniu oraz błękitną koszulą będzie stanowił idealne dopełnienie kreacji. Alternatywą dla brązu, dobrze pasującą do jasnoniebieskiej koszuli będzie podpalany pomarańczowy lub ciemna zieleń.
Czerwony krawat
Czerwony krawat jest dodatkiem, który doskonale pasuje do granatowego garnituru, dodając kreacji żywiołowości. Często zakładany na spotkania biznesowe ma symbolizować aktywność i gotowość do działania. Warto zauważyć, że czerwony krawat jest odpowiednim wyborem dla osób pewnych siebie. Dopełnieniem stroju powinny być brązowe buty oraz biała lub niebieska koszula.
Knit
Ostatnim hitem mody są knity, czyli krawaty dziergane o gruboziarnistej fakturze, wykonane z jedwabiu. Charakteryzuje się on nieformalnym i niezobowiązującym stylem odpowiadającym mężczyznom, którzy w tradycyjnych krawatach czują się zbyt skrępowani. Knity układają się inaczej niż krawaty wykonane z jedwabiu i posiadają podszewkę, która zapobiega rozciąganiu się materiału na karku. Krawaty dziergane wiąże się też w inny sposób niż ich tradycyjne odpowiedniki.
Jak zawiązać krawat?
Sposób wiązania krawata zależy od okazji. Węzeł Winsdor przeznaczony jest na uroczyste i formalne spotkania. Jednocześnie, jest to najbardziej rozpowszechniony w Polsce sposób wiązania, który na stałe zapisał się w kulturze narodowej. Węzeł for in hand jest smukły i podłużny z charakterystyczną łezką. Idealnie nadaje się dla osób, którym zależy na wyszczupleniu szyi i optycznym wydłużeniu sylwetki. Węzeł Alberta jest modyfikacją węzła for in nad, w której wykonywany jest podwójny obwód, dzięki czemu uzyskany efekt jest nieco bardziej elegancki.
Znaczenie koloru granatowego
Granatowy to kolor oznaczający powagę i porządek, dlatego bardzo często mundury są szyte z materiału o tej barwie. Kojarzy się z pracą, biurem, odpowiedzialnością, zarządzeniem i władzą. To odpowiedni wybór dla osób na wysokich stanowiskach, które są zdyscyplinowane, niezawodne i zdeterminowane w dążeniu do celu. Granatowy garnitur będzie, więc idealny na spotkania biznesowe, na których zapadać będą poważne decyzje.
Jak dobrać krawat w zależności od okazji?
Im ciemniejszy i bardziej stonowany krawat, tym bardziej elegancki wygląd. Kolorowe wzory obniżają formalność krawata, więc lepiej wybierać je na spotkania towarzyskie. Równie ważny jest materiał, z którego wykonany jest krawat – najbardziej formalny jest jedwab, a bawełna, grenadyna i wełna to jego przeciwieństwo.
Koszula do granatowego garnituru
Wybór koszuli jest w dużej mierze podyktowany charakterem spotkania, ponieważ to ona w najwyższym stopniu wpływa na formalność stroju. Biała koszula przeznaczona jest na oficjalne zebrania i obowiązki służbowe. Warto wybrać do niej czerwony lub czarny krawat. Koszule błękitne, różowe i écru są nieco mniej eleganckie. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj mankietów – zapinane na guziki są mniej formalne od podwójnych na spinki. Dodatkowymi aspektami, które należy rozważyć podczas wyboru koszuli są rodzaj kołnierzyka, kieszenie i tkanina, z jakiego jest wykonana.
Buty
Aby całość stroju sprawiała spójne i eleganckie wrażenie po wybraniu krawata należy zastanowić się nad butami. Źle dobrane obuwie może zrujnować wygląd nawet najprzystojniejszego mężczyzny. Stopień formalności butów jest definiowany przez ich krój, kolor i rodzaj skóry, z której są wykonane. Czarny będzie zawsze bardziej elegancki niż brąz a oksfordy (obuwie z zamkniętą przyszwą) lepiej niż derby pasują do spotkań biznesowych i uroczystych okazji.
Jeden garnitur na wiele okazji
Dzięki odpowiedniemu doborowi dodatków jeden garnitur może być zakładany na wiele rozmaitych okazji. Na ślub należy dobrać do niego kamizelkę, białą koszulę z mankietami na spinki, białą poszetkę oraz czarne oksfordy polerowane na wysoki połysk. W ten sposób łatwo stworzyć prosty i elegancki zestaw. Na spotkanie biznesowe do granatowego garnituru warto założyć błękitną koszulę, czerwony krawat i brązowe buty oraz teczkę. W takim stroju każdy będzie wyglądał profesjonalnie i wzbudzał zaufanie rozmówców. Na wieczorną randkę najlepiej zdecydować się na mniej formalny strój – różową koszulę z białym kołnierzykiem, wzorzysty krawat oraz buty z klamerkami.