Garnitur męski w kratę – dla kogo i na jaką okazję?

Modny garnitur

Kraciasty garnitur od kilku sezonów nie wychodzi z mody. To propozycja dla mężczyzn szukających nieco mniej formalnego garnituru i pragnących się wyróżnić. Ale czy każdy wygląda dobrze w kracie? I jakie rodzaje kraty w ogóle wyróżniamy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Rodzaje kraty w modzie męskiej

Tartan, windowpane, a może krata księcia Walii? Nie wszyscy wiedzą, że krata kracie nierówna. Wyróżniamy osiem najpopularniejszych rodzajów kraty, które mogą się znaleźć na garniturowej tkaninie.

  • Tartan – tzw. szkocka krata, której nie sposób nie kojarzyć. Garnitur w szkocką kratę pokryty jest więc tartanem, a więc wzorem złożonym z regularnie rozstawionych, przecinających się linii.

  • Shepherd’s Check (Border Tartan) – wskutek ukośnego tkania powstaje wzór złożony z przenikających się jasnych i ciemnych pól w kształcie kwadratu. Niegdyś wykorzystywany do kamuflażu.

  • Windowpane – jest to szeroka krata złożona z przecinających się pasków. Świetnie sprawdza się zarówno na casualowych, jak i bardziej formalnych garniturach.

  • Krata księcia Walii (Glencheck) – tę słynną kratę zawdzięczamy królowi Edwardowi VIII, który były również księciem Walii. Wzór cechują kwadratowe kafelki złożone z trzech rodzajów kraciastych mikrowzorów. Elegancki i chętnie wykorzystywany zarówno w modzie męskiej, jak i damskiej.

  • Gingham (Vichy) – drobna krata kojarzona przede wszystkim z koszulami. Gingham to połączenie dwóch kolorów: białego i innego dowolnego.

  • Tattersall – krata złożona z krzyżowo rozstawionych pasów w dwóch różnych kolorach, zwykle na białym lub beżowym tle. Charakterystyczna dla koszul i dodatków, takich jak koce (to właśnie w XVIII-wiecznym mieście Tattersalls po raz pierwszy sprzedawano koce w tę kratę).

  • Madras – kolorowa krata, którą znajdziemy najczęściej na koszulach, szalikach, krawatach, poszetkach i dodatkach.

  • Houndstooth (pepita) – tego wzoru nie da się pomylić z żadnym innym. Rozsławiony przez Coco Chanel, popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Klasycznie występuje w wersji czarno-białej, choć możliwe są również inne warianty kolorystyczne.

Dla kogo garnitur w kratę?

Jeszcze do niedawna garnitur męski w kratę był traktowany jako element stylizacji casualowej. Powoli się to zmienia i coraz częściej możemy znaleźć kratkę na garniturach biznesowych. Choć krata sprawdza się na wiele okazji, warto mimo wszystko mieć w zanadrzu klasyczny czarny garnitur, zwłaszcza jeśli ten w kratę jest w nietuzinkowym kolorze. Krata cieszy się chyba największą popularnością wśród Panów Młodych, którzy chętnie wybierają garnitur w kratkę na wesele. Wzór ten jest na tyle uniwersalny, że pasuje mężczyznom w każdym wieku, bez względu na wzrost czy budowę sylwetki. Warto jednak pamiętać, że duża krata może dodawać kilogramów, dlatego panowie plus size powinni wybierać tę drobniejszą.

Garnitur męski w kratę – na jaką okazję?

Jak już wspomnieliśmy, kraciasty garnitur to hit na wesele. Obecnie znajdziesz szeroki wybór garniturów ślubnych, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale też rodzajem kraty. Możesz również zdecydować się na usługę szycia na miarę i zaprojektować własny garnitur męski w kratę. Krata to także propozycja dla nowoczesnych i stylowych mężczyzn, którzy szukają garnituru biznesowego. W tym przypadku warto wybierać delikatny wzór, który nieznacznie odznacza się na granatowym lub szarym garniturze.

Na kratę możesz się również zdecydować wtedy, gdy szukasz garnituru na wszelkiego rodzaju uroczystości, takie jak ślub przyjaciela, urodziny mamy, jubileusz firmy czy chrzciny córki. Garnitur w kratę świetnie sprawdza się też na co dzień, o ile oczywiście preferujesz taki styl. W kraciastej stylizacji możesz też pójść na randkę i spotkanie z przyjaciółmi. Nie wkładamy go natomiast wtedy, gdy wybieramy się na bardzo formalną uroczystość, studniówkę, pogrzeb czy okazję wymagającą oficjalnego dress code’u.

Co nosić do garnituru w kratę?

Niektórzy mężczyźni ostrożnie podchodzą do tematu kraty, obawiając się, że ich stylizacja będzie przesadzona. Nie musisz się o to martwić, pod warunkiem że do kraciastego garnituru dobierzesz stonowane dodatki. Jeśli nie jesteś ekspertem w zakresie stylizacji, nie eksperymentuj z łączeniem wzorów – garnitur w szkocką kratę w zestawieniu z pasiastą koszulą i krawatem w kropki niestety nie będzie dobrze wyglądał.

Istotny jest dobór kolorów. Do ciemnego garnituru w kratę dobierz gładką koszulę w jaśniejszym odcieniu. W każdym przypadku sprawdzi się biel, dlatego białą koszulę warto mieć zawsze w szafie. Innym stosunkowo bezpiecznym kolorem jest błękit. W przypadku garnituru w jaśniejszym odcieniu możesz zdecydować się na jasną lub kontrastową koszulę. Ciekawą opcją jest także trzyczęściowy garnitur, gdzie marynarka i spodnie pokryte są kratą, a kamizelka jest gładka – na przykład granatowy garnitur w białą kratę windowpane w zestawieniu z bordową kamizelką. Do tego biała koszula, granatowy krawat i stylizacja jak z katalogu gotowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj