Jak odróżnić podróbkę od oryginału – odzież i galanteria markowa i jej kopie

Jak odróżnić oryginał od podróbki?

Szacunkowo, na podróbkach zarabia się ok. 460 mld dolarów rocznie. Większość podróbek to produkty łatwe do odróżnienia, zdarzają się jednak produkty nieco bardziej dopracowane – tu zwykły laik może dać się zwieść. Wtedy z reguły o prawdziwej jakości dowiadujemy się w trakcie użytkowania lub po pierwszym praniu.

Po czym poznać podróbkę?

JAKOŚĆ MATERIAŁU – zazwyczaj dużo niższa niż w przypadku oryginałów. Materiały są syntetyczne i nieoddychające. Jakość oryginałów często poświadcza się specjalnymi hologramami, których podróbki nie posiadają. Za niską jakością idzie też często zagrożenie dla zdrowia – w produkcji używane są np. niebezpieczne barwniki, które mogą powodować m.in. poważne uczulenia. Produkowana na masową skalę odzież jest objęta ograniczoną kontrolą jakości lub nie ma jej wcale.

LOGO – mniej lub bardziej różni się barwą, nieregularnym kształtem, wielkością i ilością szwów użytych do przyszycia. Zdarzają się również błędy w nazwach, drobne literówki i fatalna jakość wszycia widoczna już na pierwszy rzut oka.

METKA – najczęściej naszywana niestarannie nitką zupełnie innej barwy niż w oryginale, często zawiera również błędy literowe i stylistyczne. Nie zawiera kodów dotyczących oznaczenia produkcji. Szew jest widoczny. Często nie znajdziemy na niej logo firmy, rozmiaru, kodu produktu, składu itd. Metki zawierają też często nieprawdziwe informacje. Np. “100% bawełny” nie oznacza naturalnej bawełny, ale materiał pozyskiwany z recyklingu.

SZWY – niestaranne i krzywe, często niewykończone, z zauważalnie wystającymi nitkami. Różni się też sam ścieg. Oryginalni producenci renomowanych marek stosują zawsze specjalne wzory ściegów używając do tego specjalistycznych maszyn, na co rzadko mogą sobie pozwolić producenci podrabianej odzieży.

DODATKI – zamki, guziki, dżety, nity, zawieszki są niedbale wykonane – nieoszlifowane, rysują się, nie są zabezpieczone przed zniszczeniem. Wykonane są z niskiej jakości surowców, a nie np. ze srebra, złota, masy perłowej, stali. Nie są też oznaczone tzw. sygnowaniem produktu, charakterystycznym tylko dla danego producenta.

CENA – najniższej jakości materiały, szybkie i nieprecyzyjne wykonanie, tania siła robocza, unikanie płacenia – te czynniki mają wpływ na niskie koszty produkcji, a zatem – na niskie ceny. Za produkcjami fałszywej odzieży często stoją grupy przestępcze, a nawet organizacje terrorystyczne, które na tym procederze zarabiają.

Kiedy daliśmy się oszukać

Walka z podróbkami trwa i nieprędko się skończy. Przypadki handlu podróbkami można zgłosić policji lub służbie celnej. Oczywiście zwracamy się również do administratorów portali, na których kupiliśmy rzecz, gdyż sprzedaż podróbek jest nielegalna. Na żądanie policji lub innych organów ścigania mają oni obowiązek udostępnić wszelkie posiadane informacje na temat sprzedawcy. Prawo przewiduje konkretne sankcje za wprowadzanie towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym naruszającym własność intelektualną i przemysłową oraz wprowadzanie w błąd klientów.

Zdarza się też, że nieświadomie kupimy podróbkę, Urząd Celny zatrzyma towar i będzie domagał się od nas wyjaśnień, najczęściej w związku z nieprawidłowo opłaconym cłem. Warto dlatego zachować dowód zakupu.

Żeby nie dać się oszukać zawsze przed zakupem warto pytać o szczegóły, prosić o dosłanie zdjęć metki, szwów, zamków i etykiet, sprawdzić opinie innych klientów. Sprzedawcy podróbek używają haseł jak “oryginalna włoska odzież”, “repliki oryginalnej odzieży”. Już takie określenia powinny nam zapalić czerwoną lampkę. Warto też korzystać z certyfikowanych platform płatniczych.

Podróbki są passe

Najczęściej ktoś wypatrzy, że mamy na sobie podróbki. Nie dość, że kupimy towar marnej jakości, to jeszcze narazimy się na śmieszność. Nie warto inwestować w podróbki, podczas gdy w przystępnych cenach można znaleźć markową odzież i dodatki w sklepach outletowych, na wyprzedażach i sklepach vintage. Wspierając podrabianie i fałszerstwo wspieramy przestępców i psujemy reputację prawdziwej markowej mody, która jest synonimem jakości i dobrego stylu. Unikniemy tego typu nieprzyjemności, zaopatrując się bezpośrednio u producenta, a w przypadku kiedy jesteśmy zbyt mali, kupując u autoryzowanych dystrybutorów, jak np. Weldoro Textile. Wybierajmy oryginały. Warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj