Ponadczasowe modele okularów przeciwsłonecznych

Okulary Michael Kors
Fot. Michael Kors

Od kilkudziesięciu lat okulary przeciwsłoneczne niewiele się zmieniają. Choć firmy proponują nowe kolekcje, to bazują one na stałych ponadczasowych modelach.

Aviator

Najbardziej znany model wyprodukowany przez firmę Ray Ban, lidera na rynku optycznym. Historia tych okularów jest bardzo interesująca. Pod koniec lat 20. XX wieku armia amerykańska ogłosiła przetarg na okulary przeciwsłoneczne dla swoich pilotów. Zadanie wykonała firma Bausch & Lomb, która słynęła z bardzo dobrych jakościowo szkieł optycznych. To był zupełnie nowy model okularów. Zaprezentowano go armii w 1930 r. jako produkt marki Ray Ban (do 1999 r. jej właścicielem było Bausch & Lomb). Oprócz unikalnego kształtu okulary posiadały soczewki, które chroniły pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach. Z armii Aviatory trafiły do mody codziennej. Początkowo nie cieszyły się  dużym zainteresowaniem. Dopiero po premierze filmu „Top Gan”, w którym główny bohater (w tej roli Tom Cruise) posiadał aviatory, sprzedaż wzrosła kilkunastokrotnie.

Ray Ban Aviator czy warto kupić?
Fot. Ray Ban

Wayfarer

Produkowany także przez firmę Ray Ban. Do sprzedaży trafił w 1952 r. Ich design był nowocześniejszy niż Aviatorów. Tym samym jeszcze chętniej wykorzystywano je w produkcjach filmowych. Po filmie „Ryzykowny interes”, ponownie z Tomem Cruisem w roli głównej, rocznie sprzedawano aż 360 tys. modeli. Przed premierą filmu zaledwie kilkanaście tys. Wayfarer jest uznawany za model bardziej elegancki niż aviator. Pasuje nawet do garnituru.

Wayfarer okulary
Fot. Ray Ban

Clubmaster

Kolejna propozycja o bardziej nowoczesnym designie. Okulary Clubmaster do sprzedaży trafiły w 1986 r. Są mniej popularne niż Aviatory czy Wayfarery. Model ten jest dużo mniejszy od wymienionych wcześniej oprawek, dlatego dobrze wygląda u drobniejszych osób.

Clubmaster
Fot. Ray Ban

Persol PO 714

Prawdopodobnie to pierwsze okulary, które można złożyć na pół. Do dziś bardzo popularne, choć przez kilkadziesiąt lat nie były dostępne w sprzedaży. Model Persol PO 714 opisaliśmy szczegółowo w tym artykule.

Okulary Persol PO 0174
Fot. Persol

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj