Jak zmienić swój styl? Pierwsze kroki w świecie mody

fot. Massimo Dutti

Nigdy nie przywiązywałeś uwagi, do tego jak się ubierasz? Twój garnitur pamięta pewnie jeszcze studniówkę, najlepiej czujesz się w bluzach z kapturem, a jeansy uważasz za szczyt elegancji. Jest jedno ale. Jeśli czytasz ten wpis, to w końcu chcesz to zmienić. 

W tym momencie zrobiłeś pierwszy krok do rozpoczęcia przygody z modą męską. Przed wymianą swoich ubrań w szafie zastanów się jednak, co sprawiło, że przez ostatnie lata nie interesowało cię to, jak wyglądasz. Być może kupno nowych ubrań uznawałeś za zbędny wydatek. Gdzieś mogłeś też usłyszeć, że o swój wygląd dbają głównie homoseksualiści. A może od dawna zamierzałeś coś zmienić w swoim życiu, ale bałeś się wyróżniać? Ludzie dobrze ubrani nie przejdą ulicą niezauważeni. Jedni im zazdroszczą, inni się zachwycają. Takie osoby dla nikogo jednak nie pozostaną obojętne.

Zmiana stylu to nie tylko wymiana ubrań. Przede wszystkim trzeba ją sobie ułożyć w głowie. Nawet najlepiej ubrany mężczyzna, który nie będzie czuł się pewnie, nosząc dane „ciuchy”, zostanie przebierańcem. Czas zerwać ze stereotypami. Moda to element wizerunku. Nasz wygląd zewnętrzny potrafi wzmocnić pewność siebie i wpływa na pierwsze wrażenie.

Styl niejedno ma imię

Kiedy często pytam swoich znajomych, aby wymienili osobę, która ich zdaniem ma interesujący styl ubierania się, otrzymuję mnóstwo nazwisk. Zazwyczaj to aktorzy, piosenkarze, ludzie mediów. Łączy ich to, że najczęściej pochodzą z zagranicy, a dzieli prawie wszystko. Jedni to panowie ubrani bardzo elegancko, których na co dzień można zobaczyć wyłącznie w garniturach. Inni noszą modne marynarki, spodnie chino i nieformalne koszule. Wśród nazwisk nie brakuje jednak osób ubranych w t-shirty i trampki. To oznacza, że ciężko zdefiniować jeden dobry styl. Wszystko zależy od własnych upodobań, rodzaju wykonywanej pracy i tego jak spędza się czas wolny.

Zazwyczaj w modzie męskiej wyróżnia się jednak trzy podstawowe schematy, na bazie których można budować własny styl:

a) elegancki – istotnym elementem jest formalny garnitur – najczęściej w kolorze granatowym, biała koszula, buty wizytowe – np. derby lub oxford.

b) smart casual (nazywany też sportową elegancją) – nie ma nic wspólnego z dresami czy luźnymi t-shirtami. Wśród elementów można wyróżnić marynarkę, nieformalne koszule, spodnie chino, buty monki

c) casual – jeansy, koszulka polo, t-shirt, klasyczny sweter, kardigan, trampki.

Inspiracja to droga do sukcesu. Przed zdefiniowaniem własnego stylu obserwuj ludzi wokół. Może Twój kolega z pracy, którego co prawda nie do końca lubisz, zwraca na siebie uwagę, bo nosi ładne buty. Codziennie mijasz wiele osób w drodze do szkoły, sklepu. Z dużym prawdopodobieństwem zobaczysz kogoś dobrze ubranego. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości, zwracaj uwagę na to, co noszą bohaterowie Twoich ulubionych filmów i seriali. Zaglądaj też na strony internetowe i blogi poświęcone modzie. Dobrym pomysłem jest również stworzenie folderu i zapisywanie zdjęć z udanymi (twoim zdaniem) stylizacjami.

Zrób przegląd swojej szafy. To, że nie przywiązywałeś uwagi do swojego wyglądu, nie oznacza wcale, że wszystkie z Twoich ubrań są do wyrzucenia. Zostaw jednak wyłącznie te, na bazie których będziesz mógł budować swój nowy styl. Na pewno będziesz musiał uzupełnić swoją szafę. Zakupy możesz robić w outletach i sklepach internetowych. Ważne żebyś zwracał uwagę na jakość produktów i skład, z których są one wykonane. Omijaj ubrania z dużą domieszką takich tkanin jak poliester czy akryl.

Rozmiar ma znaczenie. Nawet najładniejsze i najdroższe ubrania wyglądają źle, jeśli są zbyt małe lub za duże. Zwracaj uwagę na długość nogawek w spodniach, które wcale nie powinny zasłaniać całych butów. Rękawy marynarki czy płaszcza nie mogą natomiast przysłaniać ręki. Niestety jest to jeden z najtrudniejszych elementów na początku przygody z modą. Większość mężczyzn nosi niedopasowane ubrania, ponieważ liczy się dla nich głównie wygoda. Za długie spodnie, płaszcze, za szerokie marynarki – to widok często spotykany na polskich ulicach.

(Fotografia główna – Massimo Dutti)

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj